Stacks Image 223

t-uni 28/3/13: Úspěch měl "lotos" i "luno"

V soutěži mladých designérů Talent designu 2012 nevyšli naši studenti Veronika Stryalová a Martin Jakobsen naprázdno.

Čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže pro mladé talenty v oblasti designu a návrhářství Talent Designu 2012 se účastnilo 360 prací studentů designu a architektury z celého světa.

Soutěž, která má podpořit kvalitní a kreativní design, vyhlašuje od roku 2009 Nadační fond JUDr. Martina Růžičky. Vítězové pěti kategorií a dalších cen byli vyhlášeni 13. března v Kongresovém centru ve Zlíně.

Mezi vyhlašovanými padlo hned dvakrát jméno Veroniky Stryalové (obr. 1 vpravo), studentky Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, která získala 2. místo v kategorii Architektura a interiér a také Cenu společnosti Eurogalaxie s.r.o.
Porotu zaujal její projekt The Lotus Flower (obr. dole) – imobiliář pro odpočinek do zahradních a parkových prostor.

„Do lotosového květu se vejde až pět lidí, každý se může posadit do jednoho okvětního lístku. Inspirovala jsem se lotosem nejen tvarově. Například večer nebo při nepřízni počasí se imobiliář zavře tak jako skutečný květ,“ popisuje svůj návrh studentka 3. ročníku Environmental designu. Paralelu skutečného květu využila Veronika i v dalším funkčním detailu – „tyčinky“ uprostřed pomyslného květu slouží jako zdroj napájení pro notebooky nebo mobilní telefony.

Projekt, který studentka vytvořila v prvním ročníku jako práci na zadané téma pod vedením profesora Bořka Šípka, má naději, že nezůstane jenom na papíře.
„Oslovila mě firma, která se zabývá zábavním průmyslem, chtěli by dát návrh do výroby, ale musím ho ještě před tím doladit po technické stránce. Třeba zavírání květu. Intenzivně na tom pracuji, ale jako designérka ocením, kdyby se našel šikovný technik nebo strojař, který by mi s tím dokázal pomoci,“ doplňuje Veronika a souhlasí s uveřejněním své emailové adresy verunkaSt@seznam.cz pro případ, že by na její výzvu chtěl někdo reagovat.

Pro Veroniku je to první podobný úspěch.
„Chtěla jsem se za studií něčeho podobného zúčastnit, tohle bylo poprvé a hned to vyšlo,“ dodává studentka, která si před třemi roky zvolila ke studium Liberec, protože ji lákala pověst technické univerzity, osobnost profesora Šípka a perspektivy poměrně nového oboru. „I po třech letech jsem ráda, že jsem se tak rozhodla, a jsem maximálně spokojená, především si velmi cením vedoucí
našeho ateliéru Leony Matějkové, která mě už tři roky vede,“
shrnuje Veronika.

To Martin Jakobsen, student druhého ročníku Textilního a oděvního návrhářství na FT TUL, už zaznamenal úspěchů hned několik. Jeho návrhy dóz, hrnků, skleniček a dalších produktů došly ocenění porot soutěží i konkrétních realizací.

Martin při studiích pracuje pro dánskou designérskou společnost Mojoo a svými návrhy přispěl i do nabídky společnosti Maxi Design. Skleněný svícen Gvin, hrnek s podšálkem Ois Espresso Cup či dózu na potraviny Luno s designérským rukopisem Martina Jakobsena si tak můžete pořídit i do své domácnosti. Právě posledně jmenovaný produkt, dóza Luno, oslovila také mezinárodní odbornou porotou soutěže Talent designu 2012 a získala Zvláštní cenu poroty.
Práce Martina Jakobsena si můžete prohlédnout na jeho webu: http://www.jakobsendesign.com/. O soutěži Talent designu se více dozvíte na: http://talentdesignu.cz/.

Oceněným studentům gratuluje i redakce T-UNI.

Radek Pirkl